Słowo minerały to określenie, pod jaką kryją się substancje utworzone przez naturę, wskutek zachodzących w jej obrębie reakcji chemicznych i fizycznych. Choć temat ten pozornie wpisuje się w obszar zainteresowań geologów czy w węższym znaczeniu pracowników naukowych zajmujących się mineralogią, naturalne i odznaczające się szczególnymi walorami estetycznymi minerały to także materiały, z którymi stykają się w trakcie swojej pracy jubilerzy. Zatrzymane w postaci ciał stałych, niegdyś płynne substancje chemiczne, są bowiem postrzegane jako wyjątkowo atrakcyjne tworzywa, idealnie nadające się do tego, by produkować z nich elementy biżuteryjne. Jak dowodzą naukowcy i prowadzone przez nich badania, współcześnie znamy ponad 4500 różnych minerałów. Trzeba przyznać , że w takiej ilości różnorodnych, naturalnych tworzyw kryje się ogromny potencjał dla tych, którzy chcą te wyjątkowe substancje przemienić w niemniej wyjątkowe ozdoby. Czy jednak posiadają one wyłącznie walory estetyczne? Co jeszcze przyciąga miłośników minerałów do biżuterii z nich wykonywanej?
Dary natury
Substancje określane mianem minerałów mogą pochodzić od różnego rodzaju skał, które budują ziemską skorupę na rozmaitych jej poziomach. Mogą więc kształtować się w obrębie zalegania złóż różnego rodzaju surowców, jak też być efektem przemian zachodzących w obrębie skał osadowych, magmowych lub metamorficznych. Szczególnymi rodzajami minerałów są kamienie szlachetne, wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, głównie z uwagi na swój blask. Istnieją tacy, którzy przypisują tym specyficznym darom natury wyjątkowe właściwości lecznicze, a nawet magiczne. Wiara w moc kamieni szlachetnych ma dość długą tradycję, bo sięgającą czasów starożytnych, a jest wykorzystywana także współcześnie przez tradycyjną medycynę Dalekiego Wschodu, między innymi indyjską ajurwedę. Leczniczą moc minerałów i kamieni szlachetnych tłumaczy się posiadaniem przez te substancje specyficznych właściwości magnetycznych. Skomponowano liczne tabele, wyliczające dobroczynne działanie poszczególnych kamieni na konkretne elementy organizmu człowieka, a także przekonujące o możliwościach leczenia rozmaitych schorzeń poprzez noszenie ozdób wykonanych z danych minerałów. Kwestią kluczową jest bowiem kontakt mineralnego tworzywa z samym ciałem, kiedy to kamień odbiera i pochłania ładunki elektryczne, pochodzące z żyjącego ludzkiego organizmu. Niektórzy uważają ponadto minerały za swoiste talizmany, które potrafią zmieniać nie tylko samopoczucie, ale też w bardziej znaczący sposób wpływać na życie noszących je osób.
Biżuteryjne konkrety
Sztuka tworzenia biżuterii z minerałów może przybierać różne formy. Popularną metodą wykorzystywania estetycznie atrakcyjnych kamieni jest umieszczanie ich w oprawach sporządzonych z metali szlachetnych – w ten sposób nietrudno stworzyć ozdobne wisiorki, kolczyki czy pierścionki z przykuwającymi uwagę oczkami. Niekiedy jednak udział dodatkowych metali jest zbędny, jako że minerały to materiał łatwo poddający się obróbce, która pozwala przemienić już niewielkie ilości tych niezwykłych tworzyw we wspomniane elementy biżuteryjne. Oczywiście najbardziej oczywistym rodzajem mineralnych ozdób są korale i kolie, utworzone dzięki konkretnemu skomponowaniu koralików lub przyjmujących bardziej fantazyjne kształty kamieni. Minerały poddają się jednak dość łatwo obróbce, przez co same mogą być Oferta salonów jubilerskich, które prezentują klientom także wyroby z minerałów, obejmuje również różne bibeloty, w rodzaju drobnych rzeźb, ozdobnych lub użytkowych.