Excelsior

Excelsior

Wszystkie kobiety kochają diamenty. Każda z nas marzy o tym, aby być nimi obdarowywaną przez swojego mężczyznę. Uznajemy to za sposób okazywania uczucia takiego jak miłość. Niestety biżuteria z brylantami, czyli oszlifowanymi diamentami, wcale nie jest tania. Są to najdroższe kamienie na świecie i nie każdego mężczyznę jest na nie stać. Już nawet pierścionek z mikroskopijnym diamentem może kosztować w granicy około tysiąca złotych. Dlatego też najczęściej mężczyźni poprzestają właśnie na niewielkich kamieniach umieszczonych w pierścionkach lub w kolczykach z białego lub żółtego złota.

Na świecie istniało kilka największych diamentów, o których głośno było właśnie z uwagi na niesamowitą masę. Jednym z nich, który do 1905 roku uznawany był za największy na świecie, jest Excelsior. Był on diamentem o niebagatelnej masie wynoszącej 995,2 karata. Excelsior charakteryzował się przepięknym niebieskawym odcieniem, który nadawał mu niepowtarzalny charakter. Został on znaleziony w kopalni Jägersfontein w . Z uwagi na niesamowity rozmiar, diament Excelsior w podzielono na części w amsterdamskiej firmie braci Asscher, która do tej pory uznawana jest za jedną z najlepszych na całym świecie. Z podziału uzyskano aż 11 brylantów, które stanowią 37,5% masy początkowej diamentu Excelsior. Każdy z pozyskanych brylantów miał przepiękny błękitny odcień, jak pierwotny diament Excelsior i mógł szczycić się całkiem sporą masą. Większość z nich została zakupiona na aukcjach przez prywatnych kupców, którzy sprawili wspaniałe prezenty swoim kobietom umieszczając brylanty powstałe z Excelsior w drogocennej biżuterii, takiej jak pierścionki, kolie, czy też kolczyki. Nie jest obecnie znana tożsamość osób, które mogą poszczycić się posiadaniem tych pięknych i drogich brylantów. Jest to jednakże kamień charakterystyczny, z uwagi na swój przepiękny kolor i niesamowitą jakość holenderskiego szlifu.

Sposób szlifowania diamentów interesuje turystów z całego świata, którzy odwiedzają holenderskie muzeum diamentów. Mogą oni podziwiać tam ten niesamowity proces i dowiedzieć się wiele na temat historii najsłynniejszych i największych diamentów, jakie są nam znane w historii świata. Należy mieć jednak nadzieję, że nie wszystkie zostały już przez człowieka odnalezione i może nas czekać kilka ciekawych niespodzianek. Najwięcej diamentów znajduje się w Afryce, w szczególności w południowej części kontynentu. Wiele mówi się o tym, że są to krwawe kamienie, z uwagi na sposób ich pozyskiwania. Wiele osób protestuje przeciwko stosowanym metodom i temu, kto zyskuje na wydobywaniu diamentów w najlepszy sposób. Bardzo często diamenty te służą finansowaniu zbrojenia przez partyzanckie grupy, które dzięki sprzętowi mają możliwość terroryzowania mieszkańców na przykład Republiki Południowej Afryki. Świat spogląda z niepokojem na tę przykrą tendencję, jednakże na tę chwilę niewiele robi się, aby uniknąć tego procederu i aby wydobywanie diamentów nie kojarzyło się ludziom w taki właśnie sposób.

Leave a Reply