Gwiazda południa

Gwiazda południa

Wszyscy kochamy piękne przedmioty. Kobiety uwielbiają biżuterię i różnego rodzaju kosztowności, którymi mogą się zdobić i chwalić przed innymi kobietami. Panie uwielbiają więc być obdarowywane klejnotami, które mężczyźni wręczają im, aby okazać miłość i zainteresowanie. Najczęściej panowie decydują się na zakup pierścionków, które towarzyszą oświadczynom. Kamieniem szlachetnym, który obecnie jest najbardziej popularny, z uwagi na swoją cenę i trwałość oraz przede wszystkim piękno, jest oczywiście diament, który trafia do biżuterii już po oszlifowaniu, jako brylant.

Na świecie istnieje wiele diamentów, które znane i cenione są ze względu nas swoją dużą masę wyrażoną w karatach oraz swój rozmiar. Jednym z najpopularniejszych i największych diamentów w historii jest Gwiazda Południa – diament brazylijski. Gwiazda Południa została znaleziona w 1853 r. w kopalniach Bagagem w ().

Kamień ten, w swoim stanie surowym ważył około 262 . Krótko po odkryciu Gwiazda Południa była badana przez francuskiego mineraloga Dufrenoy. Miała ona bardzo ciekawą postać nieforemnego dwunastościanu z wypukłymi ścianami i krawędziami. Gwiazda Południa sprzedana została niemieckiemu konsorcjum handlowemu za 800 000 marek, co stanowiło bardzo wysoką kwotę w tamtych czasach. Gwiazda Południa została oszlifowana w , co kosztowało ją właściciela aż 450 000 guldenów holenderskich. Po odpowiednim i starannym Gwiazda Południa uzyskała niepowtarzalny kształt owalny i ważyła już tylko 129 karatów.

Wkrótce sprzedano ją indyjskiemu księciu z Barody za dwukrotność ceny, jaką za nią wcześniej zapłacono. Czarnoskóra kobieta, która sama znalazła kamień, w nagrodę otrzymała wolność, ponieważ była niewolniczką. Historia Gwiazdy Południa jest więc jedną z niewielu, o których można powiedzieć, że są dobre i nie mają krwawej historii. Zazwyczaj bowiem odkryciu diamentów towarzyszą nieprzyjemne historie, które powiązane są z nieciekawymi wydarzeniami. Wielokrotnie diamenty stanowiły łupy wojenne i wiele osób zostało zabitych właśnie w celu pozyskania diamentu. Gwiazda Południa była jednym z najpiękniejszych dużych diamentów, które kiedykolwiek znalazł człowiek. Warto wskazać również na fakt, że została ona oszlifowana na przepiękny owalny kształt, który to jest unikalny i stanowi niesamowitą ozdobę każdej damskiej biżuterii. Nie ma na świecie wielu diamentów o tak dużej masie, które szlifowano właśnie na ten kształt. Jest to więc nie lada gratka dla kolekcjonerów kamieni szlachetnych i bogatych osób, które kupują takie kamienie szlachetne jedynie dla własnej przyjemności i ucieszenia własnego oka. Niekiedy diamenty, po oszlifowaniu, kiedy stają się już brylantami, nie trafiają wcale do biżuterii damskiej i nie stanowią jej ozdoby, a są przechowywane w sejfach, jak największy majątek i służą jedynie podziwianiu i wystawianiu.

Organizuje się na świecie wiele wystaw kamieni szlachetnych, na których prezentowane są najpiękniejsze i najbardziej wartościowe okazy takich diamentów.

 

 

Leave a Reply