Imperial

Imperial

Diamenty to najpiękniejsze i najcenniejsze kamienie, jakie do tej pory poznaliśmy. Są to kamienie typowo ozdobne, których powszechnie używa się przede wszystkim do zdobienia biżuterii damskiej, takiej jak pierścionki, kolczyki, czy kolie. Diamenty po oszlifowaniu w odpowiedni sposób nabierają pięknych kształtów i blasku i dopiero wtedy umieszczane są w biżuterii. Najczęściej decydują się na zakup pierścionka z brylantem panowie, którzy zamierzają oświadczyć się wybrance swojego serca. Muszą się oni wówczas liczyć z nie lada wydatkiem finansowym, ponieważ taki pierścionek z niewielkim kamieniem potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Kamień jest jednakże wart swojej ceny, ponieważ diamenty są wieczne i bardzo ciężko jest je zniszczyć i skruszyć. Nie ma możliwości nawet porysowania diamentu zwykłym nożem kuchennym. Niezbędna jest do tego celu specjalna szlifierka.

Na świecie istnieje szereg niezwykle znanych diamentów, głównie z uwagi na swój niesamowity rozmiar i masę. Jednym z nich jest diament zwany Imperial. Znawcy nazywają go również Victoria, Great White oraz Nizam, jednakże Imperial jest jego najpopularniejszą nazwą, której powszechnie używa się na całym świecie. Diament ten pojawił się wśród bardzo tajemniczych okoliczności w 1895 roku na rynku londyńskim. Nikt nie potrafił stwierdzić, kto przywiózł Imperial i skąd go pozyskał. Na ten temat krążyło wiele różnych legend. Wiadomo, że Imperial był nieregularnym ośmiościanem o masie wynoszącej 457 karatów. Stanowił więc jeden z największych diamentów na świecie. Jedna z legend głosi, iż Imperial został skradziony w kopalni Jagersfontein i przeszmuglowany do . Wkrótce później zakupiło go konsorcjum prywatnych handlarzy .

Imperial zyskał niesamowitą sławę na całym świecie, kiedy został on oszlifowany w firmie szlifierskiej I. L. Metz w kształcie owalnego brylantu. Idealnie nadawał się więc, aby wprawić go w piękną kolię lub naszyjnik damski. W 1889 roku podziwiały go ogromne tłumy na światowej wystawie kamieni szlachetnych, która odbyła się w Paryżu, stolicy mody. Imperial sprzedany został Nazimowi z Haidarabadu za niebagatelną dumę dwustu tysięcy funtów szterlingów. Najprawdopodobniej nadal przekazywany jest on z pokolenia na pokolenie, a jego wartość rośnie z każdym rokiem. Nie istnieje bowiem wiele diamentów, które oszlifowano w tak charakterystyczny sposób, jak ten kamień szlachetny. Stanowił on wspaniałą ozdobę damskiej biżuterii, ponieważ był owalny, co szczególnie modne było na początku dwudziestego wieku.

Obecnie wielu kolekcjonerów marzy o tym, aby pozyskać diament podobny do Imperiala lub chociażby inny o podobnej masie i wyszlifować go w identyczny sposób. Jest to jeden z najpopularniejszych kamieni na całym świecie i z tych najbardziej znanych. Pojawia się niezwykle często w różnego rodzaju publikacjach, a także filmach dokumentalnych, które dotyczą właśnie kwestii diamentów i wydobywania tych kamieni szlachetnych. Z pewnością pozostanie on zapamiętany na zawsze, z uwagi na krążące na jego temat legendy.

 

Leave a Reply