Trudno wyobrazić sobie świat damskiej biżuterii bez pereł. Sznur tych subtelnych i jednocześnie wyrafinowanych koralików uchodzi za element stylizacji odznaczającej się klasycznym szykiem. Już od czasów antycznych były wykorzystywane do tworzenia ozdób dla ważnych postaci życia publicznego, zwłaszcza członkiń rodzin arystokratycznych i królowych. Naturalne piękno pereł każe człowiekowi zachwycać się nad złożonością, bogactwem i urokiem tego, co wciąż można znajdować w naturze. Jednocześnie jest ono też dowodem na to, że najdoskonalszymi jubilerami są, choć mimo woli, małże i ślimaki. Zwierzęta te, a w zasadzie muszle będące ich naturalnym schronieniem, reagują w specyficzny sposób na podrażnienie wnętrza muszli przez jakiekolwiek ciało obce.
Czym jest perła?
W sensie chemicznym perła to substancja organiczna, a więc pewnego rodzaju związek węgla, połączony z białkową konchioliną i ze znaczną domieszką wapnia. Za charakterystyczny, delikatny blask gładkich powierzchni pereł odpowiadają zaś zawarte w nich mikrokryształy. Najpowszechniej kojarzona odmiana perły ma kolor kości słoniowej, jednak w zależności od miejsca połowu, perły mogą mieć także inne odcienie, nawet zielonkawe czy utrzymane w odcieniu fioletu. Z pozyskiwania pereł słyną liczne wybrzeża światowych zbiorników wodnych, jednak najważniejszym miejscem połowu są okolice Półwyspu Arabskiego, zwłaszcza Zatoka Perska – to stamtąd pochodzi znakomita większość pereł, jakie są dystrybuowane na wszystkie rynki świata. Powszechne zainteresowanie perłami jako pożądanymi elementami biżuterii doprowadziło do tego, że zakładane są specjalne hodowle małż – by połów pereł nie był jedynie dziełem przypadku i szczęścia. Największe doświadczenie w tego typu działalności mają Japończycy, za których sprawą powstają hodowlane Perły Akoya. Hodowla polega na umiejętnym pobudzaniu małży do produkcji pereł, poprzez podrażnianie muszli – na przykład umieszczanie w ich wnętrzu ziarenek piasku.
Czy tylko piękne?
Perły są postrzegane także jako substancje wręcz lecznicze – przez zwolenników poglądu, że pewne naturalne substancje, wykorzystywane w charakterze ozdób, mają dobroczynny wpływ na ludzkie ciało. W myśl tego przeświadczenia perłom przypisuje się moc niwelowania licznych dolegliwości bólowych, a nawet wspomagania pewnych procesów życiowych organizmu, od których nierzadko zależy utrzymanie wewnętrznej homeostazy i dobrego stanu zdrowia. Istnieje ponadto przekonanie, że poprzez bezpośredni kontakt z perłami skóra może wolniej się starzeć i zachowywać dłużej lepszą kondycję.