Urok nostalgii, czyli zalety filcowania jako metody tworzenia biżuterii

Urok nostalgii, czyli zalety filcowania jako metody tworzenia biżuterii

By wyczarować piękne dekoracje tworzone ręcznymi technikami, wcale nie trzeba wyposażać się w wyrafinowane, trudno dostępne materiały. Bardzo często w pełni wystarczające są surowce, które zna każdy z nas, do których należy na przykład filc. Biżuteria z filcu charakteryzuje się „przytulnym” wyglądem, który wzbudza nostalgiczne skojarzenia i przez to zyskuje u wielu osób ogromną sympatię. W tym artykule przedstawimy cechy tej techniki wyrabiania biżuterii.

Miło i przyjemnie

Wykorzystanie filcu do tworzenia ręcznie robionej biżuterii jest opcją o tyle atrakcyjną, że skompletowanie niezbędnego warsztatu nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. Jeśli chodzi o potrzebne narzędzia, w zupełności wystarczą igła i nitka, zaś wełnę czesankową, z której tworzy się filc albo też gotowy filc w arkuszach można tanio zakupić w sklepach internetowych. Na rynku dostępne są wełny czesankowe cechujące się bardzo różnorodnymi barwami i grubościami, przez co możliwości są naprawdę ogromne! Zupełnie inne efekty uzyska się stosując wełnę czesankową z polskich owiec, a inne używając na przykład wełny merynosowej – warto więc wypróbować różne rodzaje!

Wyrabianie dekoracji z filcu nazywa się filcowaniem. W największym skrócie, filcowanie polega na tworzeniu z użyciem wełny czesankowej, którą przerabiamy na filc dekoracyjnych drobiazgów, które łączymy ze sobą za pomocą igły i nitki, tworząc w ten sposób na przykład piękne naszyjniki. Z filcu możemy stworzyć ogromną gamę różnych kształtów, takich jak choćby serduszka czy kwiatki, które pięknie wpasują się w nostalgiczny, przytulny charakter ozdoby. Filcowane ozdoby są tym bardziej przyjemne, że są przy tym jeszcze bardzo miłe w dotyku – nie przez przypadek filc wykorzystuje się często do tworzenia maskotek czy poduszek!

Metody filcowania – na mokro i na sucho

Mówiąc o filcowaniu, zazwyczaj myślimy o dwóch najpopularniejszych odmianach tej techniki, jakimi są filcowanie na sucho oraz filcowanie ma mokro. To pierwsze polega na rolowaniu wełny w dłoniach, by potem formować ją za pomocą specjalnych naciętych ukośnie igieł i szablonów; dostępne są trzy rodzaje igieł: gruba, średnia i cienka. Jeśli chodzi zaś o tę drugą metodę, polega ona na łączeniu ze sobą włókien za pomocą mieszanki mieszanki gorącej wody i mydła (najlepiej sprawdza się tutaj mydło szare), a później rolowaniu filcu o chropowatą powierzchnię, aż uda się uzyskać z niego suchy roztwór; warto zwrócić uwagę, że przy użyciu tej metody nie są potrzebne żadne narzędzia, a więc właściwie najważniejsze, w co trzeba się wyposażyć to spora dawka cierpliwości. Warto zainteresować się tą metodą, bo daje sporo większe możliwości niż filcowanie na sucho.

Wykorzystania filcu w arkuszach

Oprócz filcowania warto zwrócić uwagę na tworzenie ozdób z wykorzystaniem gotowego filcu w arkuszach. Tego typu filc wykorzystuje się do tworzenia kapeluszy czy toreb, a także przede wszystkim w takich technikach wyrabiania biżuterii handmade jak sutaszowanie tudzież haft koralikowy. Osoby tworzące tego rodzaju biżuterię niezwykle cenią filc przede wszystkim za jego niezwykłą plastyczność i wspomnianą już przyjemną fakturę.

Leave a Reply