Złota biżuteria – jaką próbę wybrać?

Złota biżuteria – jaką próbę wybrać?

Każda kobieta lubi mieć w swojej szkatułce dużo biżuterii, większość z nich docenia złoto, które jest nie tylko jednym z najbardziej docenianych metali szlachetnych, ale także wygląda wyjątkowo pięknie jako dodatek do wielu kreacji. Na rynku można znaleźć wiele wyrobów ze złota, różnego rodzaju łańcuszki, broszki, bransoletki, kolczyki, czy pierścionki, które są w różnych cenach. Wysokość ceny jest uzależniona od próby złota – większość osób nie wie na którą z nich warto się zdecydować. Poniżej znajduje się kilka informacji, które z pewnością okażą się przydatne podczas decydowania o zakupie konkretnego modelu biżuterii. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem?

Czym jest próba złota

Gdzie szukać informacji na temat próby złota produktu? Jest ona umieszczona na karteczce, która jest przyczepiona do biżuterii, ponadto jubilerzy wybijają ją na zrobionych przez siebie produktach z tego metalu szlachetnego. To kilka cyfr, których zadaniem jest dokładne określenie jak duża ilość złota została wykorzystana do stworzenia biżuterii, powinna być zatem ważną informacją decydującą o zakupieniu konkretnego wyboru.

Dlaczego to jest ważne

Wiele osób z pewnością sądzi, że to w jakiej próbie złota została wykonana biżuteria nie ma większego znaczenia, jednak okazuje się, że jest to informacja wyjątkowo ważna. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Wyroby wykonane w niższej próbie złota są zdecydowanie tańsze od tych, do których wykonania użyto większej ilości tego metalu szlachetnego. Dlatego też w wielu przypadkach zdecydowanie się na produkt w niższej próbie złota może być lepszym pomysłem, ponieważ ta biżuteria może być nawet kilkakrotnie tańsza. Niektórzy sądzą, że od próby złota uzależniony jest kolor wyrobu, warto jednak wiedzieć, że nie ma to większego znaczenia. Okazuje się bowiem, że wpływ na ostateczny kolor produktu ma nie próba, a inne metale jakie zostały użyte do wytworzenia pierścionka czy kolczyków.

Wyższa próba lepsza jakość?

Wydawać się może, że im wyższa próba złota, tym lepsza jakość produktu. Nic bardziej mylnego – złoto jest wyjątkowo miękkim metalem, dlatego też to produkt wykonany ze złota o niższej próbie często okazuje się bardziej trwały. Jak to możliwe? Dzieje się tak ponieważ złoto jest połączone z mniejszą ilością innych metali przez co nie jest tak twarde i wytrzymałe jak można oczekiwać. W przypadku wybrania biżuterii ze złota o niższej próbie jej posiadaczka raczej nie będzie borykać się z nieestetycznymi zarysowaniami, czy uciążliwymi odkształceniami. Właśnie dlatego osoby chcące kupić biżuterię wyjątkowo delikatną, jak na przykład cieniutkie łańcuszki, czy delikatne pierścionki powinny zdecydować się raczej na niższą próbę, by mieć pewność, że wyroby nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.

Troska o wyroby ze złota

Niezależnie od tego czy posiada się biżuterię wykonaną ze złota o wysokiej czy niskiej próby należy pamiętać o tym, że trzeba o nią odpowiednio dbać. Warto zaopatrzyć się w środki do pielęgnacji złota lub oddać biżuterię w ręce doświadczonego jubilera.

Leave a Reply